Печатна реклама
Неразделна част от всяка една рекламна кампания
В Студио ДЕС изработваме всички видове печатни рекламни материали, необходими за развитие на ефективен и успешен бизнес. Предлагаме висококачествени печатни изделия, с помощта на които гарантираме отлично представяне на Вашите стоки и услуги. В зависимост от големината на необходимите тиражи, използваме два метода на печат – дигитален и офсетов. Разполагаме със собствена печатна база, студио за предпечат и консултации на клиента за избора на най-подходящия вид печатен материал. Всички одобрени проекти се съхраняват при нас и могат да се използват при следващи поръчки, направени по телефона или чрез интернет. Като готови крайни продукти можем да Ви предложим: визитки, флаери, брошури, плакати, менюта, каталози, фирмени фактури, бланки и др.
Изисквания при подаване на готов файл за печат
За предпочитане е всички обекти да са в CMYK или Grayscale. В случай, че има елементи, които са в други цветови формати (RGB, Pantone, Lab и др.), разпечатването не е невъзможно. В такъв случай, най-доброто решение е да се обърнете за помощ към наш специалист, или просто да пуснете първоначално по едно пробно копие, особено ако Ви предстоят големи тиражи.
Препоръчителни цветни стойности по CMYK:
– За наситен черен фон: C-40, M-30, Y-20, K-100. В никакъв случай не използвайте C-100, M-100, Y-100, K-100.
– Текстовете в черен цвят, не се нуждаят от подсилване, достатъчно е: C-0, M-0, Y-0, K-100. В противен случай има вероятност да се зацапат.
– За наситен тъмно син фон: C-100, M-90, Y-0, K-20.
Прозрачности и сенки във файл за печат не трябва да има! В случай, че са използвани такива ефекти в проекта, те трябва да бъдат растеризирани.
За да се разпечатат Вашите шрифтове коректно, трябва да ги конвертирате в криви (преобразувате текстовете във векторни изображения и няма как да се объркат или разместят). Това действие е за предпочитане, пред това да изпращате шрифтовете, използвани в проекта.
Конвертиране на текст:
– CorelDRAW: Ctr+Q
– Adobe Ilustrator: Shift+Ctrl+O
За да получите добър резултат, най-тънката линия във Вашия проект трябва да е с дебелина не по-малко от 0.25 pt или 0.07 мм. При по-малка дебелина на елементите не бихме могли да гарантираме коректното им отпечатване.
Препоръчителни настройки на цветови схеми и профили
В примерите по-долу, сме посочили препоръчителни настройки на цветовите схеми и профили за обработка на изображение, използвани от графичните програми. Цветовите профили, с които Ви препоръчваме да работите, са Coated Fogra39 за CMYK, sRGB IEC61966-2.1 за RGB и DotGain 15% за Grayscale и Spot – цветове. Добри резултати се получават и при използването на Euroscale Coated за CMYK. Препоръчваме също, при отваряне или импортиране на изображение, да го конвертирате с профила на работното Ви пространство. Ако използвате друг, различен от посочените профили, задължително се консултирайте с оператора, който приема вашата поръчка и изисквайте пробно копие. Тези настройки могат да се използват за всички версии на посочените програми.
Отговори на най-често задавани въпроси – свързани с печатна реклама
Основните файлови формати, които използваме за вход при пълноцветния печат – офсетов или дигитален, са:
.TIFF – Изключително надежден. Препоръчваме да използвате LZW компресия, с изключени Layers..JPG – Използвайте вариации на компресия, при които се намалява до минимум загубата на качество!.PSD – Направете само един плътен слой, обединете слоевете Layers> Flatten Image!.CDR – Обърнете всички текстове в криви, растеризирайте всички ефекти и прозрачности Bitmaps> Convert to Bitmap!.AI – Обърнете всички текстове в криви, всички прозрачни елементи преобразувайте в непрозрачни (Flatten)! Използвайте Edit> Transparency Flattener Presets, за да настроите нужните параметри. Използвайте опцията High resolution!.EPS – Обърнете всички текстове в криви, всички прозрачни елементи преобразувайте в непрозрачни (Flatten)!.PDF – Това е препоръчвания от нас формат. Изберете Include Vector Data, Use Outlines for Text – това ще конвертира текстовете в криви, но ще ги запази векторни.Файлови формати в MS Word и Excell – НЕ са препоръчителни за печатни материали! При такива файлове задължително правим трансформиране в някакъв подходящ професионален формат, гарантиращ качественото отпечатване.
За повече подробности, вижте техническите изисквания за печат в сайта, или се свържете с наш специалист! Придържането към тях ще Ви гарантира бърза, безпроблемна и качествена изработка.
Накратко, принтери и монитори произвеждат цветове по различни начини. Мониторите използват цветови модел RGB (Red, Green, Blue), поддържащ широк спектър от цветове – основно приложим в компютърните среди и в технологията на цветната телевизия. Лазерните принтери използват цветови модел CMYK (Cyan, Magenta, Yellow, blacK) – приложим в печатарската промишленост. Доста трудно е, в действителност да преминете от единия на другия бряг!
В известна степен е възможно да се намалят разликите между това, което виждате на дисплея и това, което излиза от печат, чрез хардуерна калибрация. Независимо колко скъп монитор и колко добра матрица използвате, липсата на такава калибрация може да доведе до нежелани резултати. В нашите офиси переодично са подложени на калибриране както мониторите, така и всички цифрови машини. Не е задължително обаче, на всяка цена да калибрирате своя монитор, преди да подготвите някакъв файл или проект, защото съществуват и куп други причини, които могат да променят представите Ви за крайния печат. В случая, Ви съветваме да се обърнете за помощ към наш специалист, или просто да пуснете първоначално по едно пробно копие, особено ако Ви предстоят големи тиражи.
Цифровите снимки са файлове, изобразяващи картинки с някакъв правоъгълен размер. Те имат специфично качество и определено ниво на детайл, съдържащ се в тях, което наричаме за по-кратко резолюция. Резолюцията се измерва в DPI или PPI. Нека приемем и двете за едно и също нещо с тази разлика, че DPI се използва в печатарския бизнес (защото се отнася до точките върху хартията), а PPI се използва за снимките върху екрана (защото се отнася до пикселите на монитора) – те са най-малката градивна единица и също представляват своеобразни точки.
Различните печатни технологии, които Студио ДЕС Ви предлага, имат своите специфични изисквания към качеството на снмките. За да постигнете добри резултати, тяхната резолюция трябва да е между 150dpi и 300dpi. Снимките и графиките, изтеглени от интернет, най-често са с ниска резолюция, обикновено 72dpi или 96dpi. Това се прави с цел, те да могат да се зареждат бързо на екрана.
В крайна сметка излиза, че за да разпечатате снимката качествено, на екрана, в реален размер, тя трябва да е 2-3 пъти по-голяма от реалния размер, в който искате да я разпечатате. Това не е толкова точно правило, защото има различни монитори с различна гъстота на точките на екрана, но го приемете като добър ориентир.